Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2022

Parafia nasza liczy blisko 4.500 mieszkańców (według rachuby Urzędu Gminy), ale w tej liczbie jest około 500 osób przebywających za granicą i około 200 osób nie identyfikujących się z parafią, co daje liczbę około 3800 parafian. Na terenie parafii pojawiła się znacząca liczba przybyszów z Ukrainy.  Posługę duszpasterską prowadzi w parafii od prawie 30 lat ksiądz proboszcz oraz wikariusz, ksiądz Piotr, który oprócz tego jest katechetą w Szkole Średniej w Rusocinie i w Szkole Podstawowej w Łęgowie. Katechezę w szkole w Rusocinie prowadzi ponadto p. Anna Subczyńska, a w Zespole Szkół w Łęgowie: p. Bożena Matysiak i p. Mariola Dobrzyńska.

            W parafii naszej są czterej Szafarze Komunii świętej. Organistką jest p. Amelia Waszkiewicz, której obowiązki pełni czasem p. Przemysław Waszkiewicz. Poradnictwo Rodzinne prowadzi p. Renata Michaluk. Kościelnym jest p. Henryk Kleina. Od ponad 40 lat posługę gospodyni w Łęgowie pełni p. Zofia Michalska. Opiekę nad halą sportową sprawowały dwie Panie wolontariuszki (po odejściu jednej z Pań, potrzebne jest zaangażowanie jednej osoby do pomocy w hali).

 

Statystyka sakramentalna

W roku 2022 było tylko 14 ślubów (o dwa więcej niż w roku 2021).

Było 55 chrztów (spadek z 78 w roku 2021).

Były 46 pogrzebów (w roku poprzednim naznaczonym pandemią, było 7 pogrzebów więcej)

37 osób przyjęło sakrament bierzmowania, 78 dzieci przyjęło I Komunię Świętą.

Pozostawia do życzenia udział parafian w Mszach niedzielnych. Nasz metropolita odwołał dyspensę od udziału w Mszach niedzielnych, jednak liczba uczestników mocno spadła (działają mocą bezwładu przyzwyczajenie kowidowe). Od 8 stycznia będzie jedna Msza niedzielna mniej – nie będzie Mszy świętych o godz. 12.45.

Najważniejsze wydarzenia minionego roku

Podczas celebracji pokutnej 25 marca w Bazylice św. Piotra papież Franciszek poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego aktu w tym samym dniu w Fatimie dokonał kardynał Konrad Krajewski, jako wysłannik Ojca Świętego. W naszym kościele włączyliśmy się w ten akt ofiarowania na zakończenie Mszy Świętych w tym dniu modlitwą o pokój św. Jana Pawła II oraz odśpiewaniem suplikacji.

W dniu 10 marca 2022 roku Ojciec Święty Franciszek mianował biskupa Zbigniewa Zielińskiego biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Nasza wspólnota archidiecezjalna otrzymała dar nowego biskupa pomocniczego. Papież Franciszek w dniu 6 lipca mianował na ten urząd księdza Piotra Przyborka.

W niedzielę 3 kwietnia na Mszy o godz. 12.45 ks. abp Tadeusz Wojda udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania.

            Ojciec Święty Franciszek poprosił cały Kościół, aby podjął drogę wsłuchania się w głos wszystkich wierzących w ramach Synodu o Synodalności. Pierwsze spotkanie w naszej parafii poprowadził Marcin Wittner.

Po dwóch latach przerwy wracamy od 27 grudnia 2022 roku do odwiedzin kolędowych kapłanów w domach w systemie „od drzwi do drzwi” (dwa lata temu nie było kolędy, a na przełomie roku 2021 na 2022 kolęda odbywała się w trybie mieszanym: w domach – na zaproszenie, w kościele – ulicami, z prezentacją nowych organów przez p. organistkę Amelię). Powróciliśmy do „przed-pandemicznego” trybu przygotowania dzieci do I Komunii świętej – uroczystość odbędzie się 27 maja 2023 roku, w jedną sobotę dla wszystkich dzieci (w poprzednim roku były to przyjęcia kilkuosobowych grupek dzieci w różnych terminach).

13 lutego modliliśmy się o pokój na Ukrainie, co było odpowiedzią na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (wkrótce, jak pamiętamy, wybuchła wojna w Ukrainie, agresja Rosji).

W czwartek 17 marca na plebanii (w Domu Pojednania) zamieszkało sześcioro uchodźców z Ukrainy: dwie mamy i czworo dzieci.

W sobotę 25 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnienia „Człowiek Pojednania i Pokoju” ks. kard. Fernando Filoniemu. Gościliśmy na tej uroczystości w naszej hali sportowo-widowiskowej Cappellę Gedanensis z skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką, który wykonał „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego. Laudację wygłosił ks. abp Tadeusz Wojda.

            W marcu były nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. kan. Grzegorz Kreft, proboszcz z Żelisławek.

            W niedzielę 2 października kazania na wszystkich Mszach głosił ojciec Ryszard, oblat.

W poniedziałek 15 sierpnia świętowaliśmy odpust ku czci Matki Bożej Łęgowskiej, Wniebowziętej, z procesją z obrazem Matki Bożej w asyście powozów i rowerzystów przez Łęgowo do Cieplewa i Rusocina.

            W niedzielę 6 lutego odbyło się uroczyste poświęcenie organów zamontowanych w grudniu roku poprzedniego, połączone z koncertem organowym w wykonaniu Gedymina Grubby.         

            24 kwietnia odbył się wielkanocny koncert organowy w wykonaniu artysty z Poznania Pawła Kuchnickiego. Po koncercie odbyła się zbiórka chemii gospodarczej dla 200 dzieci z Ukrainy, które znalazły schronienie w Domu Dziecka w Garczynie.

            13 sierpnia był koncert organowy w wykonaniu artysty z Charkowa (Ukraina) Dmitra Morozowa.

            W czerwcu, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), odbyła się w Łęgowie procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

            16 października odbyło się pierwsze spotkanie w domu pojednania Oazy Dzieci Bożych prowadzonej przez Justynę Pawlak.

            17 października była w naszym kościele Msza św. z udziałem dyrekcji i uczniów Szkoły w Rusocinie za śp. ppor. Zygmunta Miarę, zamordowanego w Katyniu. Po Mszy św. odbyła się na terenie Szkoły w Rusocinie uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego.

            11 listopada były w naszym kościele Gminne obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę z udziałem pocztów sztandarowych.

            6 grudnia był odpust w dniu św. Mikołaja. Mszę świętą celebrował ks. Robert Jahns, z udziałem kapłanów z dekanatu. Po Mszy dzieci z Oazy Dzieci Bożych spotkały się na radosnym świętowaniu w domu pojednania.

            Oaza zorganizowała świąteczną akcję „Paczuszka dla Maluszka” zainicjowaną przez Fundację Małych Stópek (zbiórka darów potrwa do 8 stycznia tego roku.

            W niedzielę 11 grudnia odbyła się Niedziela Powołań. Gościliśmy wysłannika Gdańskiego Seminarium, kleryka z piątego roku, Mateusza.

            W niedzielę 18 grudnia odbył się w domu pojednania Opłatek dla wszystkich grup duszpasterskich.

            W lutym, w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu została wyłożona Księga Zobowiązań Abstynenckich.

W minionym roku uczestniczyliśmy w następujących pielgrzymkach:

            - na Drogę Krzyżową na Kalwarii Wejherowskiej,

            - kwietniową pielgrzymkę do Gdańska Świętego Wojciecha na Drogę Krzyżową zorganizowaną z inicjatywy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka,

            - W niedzielę 15 maja uczestniczyliśmy w patronalnych uroczystościach archidiecezji gdańskiej ku czci świętego Wojciecha na Wzgórzu Świętego Wojciecha (pielgrzymkę pieszą z Łęgowa poprowadził ks. Piotr Bonin),

            - Krucjata Wyzwolenia Człowieka zorganizowała 18 czerwca pielgrzymkę do Muzeum bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku oraz Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu,

            - odbyły się pielgrzymki: do Gietrzwałdu i do sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej,

            - w lipcu ks. Piotr zorganizował pielgrzymka przez województwo zachodniopomorskie pod hasłem „Poznaj swój kraj z Bogiem”.

            W 2022 roku odbywały się cykliczne nabożeństwa:

            - Droga Krzyżowa (w tym: Droga Krzyżowa na ulicy Spacerowej w piątek 8 kwietnia),      

            - Gorzkie Żale.

- Od lutego odbywały się comiesięczne adoracje Najświętszego Sakramentu w ciszy w pierwsze czwartki miesiąca,

            - od maja do października, w trzynaste dni miesiąca był różaniec fatimski i procesja wokół kościoła z figurą Matki Bożej Fatimskiej,

            - były nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa,

            - nabożeństwa majowe, październikowe,

            - we wszystkie niedziele lipca i sierpnia odbywały się wieczorne Apele o godz. 20.45,

            - Krucjata Wyzwolenia Człowieka oraz wspólnota im. św. Jana Pawła II organizowała modlitwę uwielbienia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

„Bóg zapłać” księdzu Piotrowi i wspólnotom zaangażowanym w prowadzenie parafii ku Bogu: Radzie Duszpasterskiej wraz z Radą Ekonomiczną, Bractwu Różańcowemu, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Kręgowi Kościoła Domowego, Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, Poradnictwu Rodzinnemu, Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii Świętej, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Oazie Dzieci Bożych, Wspólnocie Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie im. św. Jana Pawła II, a także grupom szkolnym: Dziecięcej Pomocy Liturgicznej, Szkolnemu Kołu Misyjnemu, Małym Rycerzom Niepokalanej, Szkolnemu Kołu Caritas, a także grupie młodzieżowej przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Podziękowania kierujemy do wolontariuszy, którzy roznosili po domach plany kolędy. Specjalne podziękowania należą się osobom, które prowadzą codziennie przed wieczornymi Mszami Świętymi różaniec w intencjach pojednania.

           

Inwestycje i sprawy finansowe

            Została przeniesiona na nowe, mniej nasłonecznione miejsce, tablica informacyjna Pomorskiego Szlaku Cysterskiego na której pojawiła się nowa wyklejka.

            Zostały uszczelnione okna na wieży kościoła.

W lipcu został dokonany znacznym kosztem remont wieży kościelnej przez firmę „BiW”. Dziękujemy za solidne zrealizowanie tej trudnej pracy, której efekt cieszy oczy. Wcześniej został dokonany przez PSP odbiór p-poż instalacji odgromowej kościoła sprawdzonej przez Panią Agatę.

Uczestniczyliśmy w zbiórkach ofiar:

- na Krajowy Fundusz Misyjny przy Konferencji Episkopatu Polski,

- na pomoc dla pogorzelców z ulicy Różanej w Łęgowie (rodziny Tychowiczów),

            - na pomoc dla Ukrainy (przekazaliśmy na rzecz Ukrainy do Caritasu sumę prawie 13 tysięcy złotych; 3 listopada Przed kościołem będzie zbiórka ofiar na Ukrainę na rzecz fundacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, ,

            - na rzecz hospicjów w ramach akcji Pola Nadziei,

            - na wsparcie KUL i uczelni katolickich,

            - na  wsparcie Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie,

            - na Fundusz Papieski,

            - na Gdańskie Seminarium Duchowne.

 

Plany na 2023 rok

W marcu powinno powrócić z konserwacji antepedium ołtarza św. Bernarda. Pozostała do zrealizowania na rzecz konserwatorki zabytków z Warszawy płatność rzędu 9 tysięcy złotych.

Zagrożona jest realizacja planu zbudowania przeszklonego łącznika między domem pojednania i plebanią (z powodu ciężkiej choroby inżyniera, który podjął się tego zadania). Rozpoczęły się pertraktacje z firmą „BiW” w sprawie wykonania tego przedsięwzięcia. Trzeba nam się modlić o życzliwą decyzję p. Wiesława Dzidkowskiego z pracownikami „BiW”. Poczyniliśmy już pewne przygotowania tego przedsięwzięcia. „Bóg zapłać” naszej OSP z Łęgowa za wycięcie orzecha z placu przyszłej budowy.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne poprowadzi ks. dr Andrzej Paś, wicedyrektor Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” od 1 Niedzieli Wielkiego Postu, 26 lutego – do środy 1 marca.

10 czerwca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja dorocznej uroczystości wręczenia wyróżnienia „Człowiekowi Pojednania i Pokoju”, a także medalu świętej Oliwii, Gołąbeczki Pokoju – od dzieci z Sanktuarium Pojednania. Szczegóły – wkrótce.

Podsumowując wątek finansowy: Parafia ma płynność finansową, z założeniem utrzymania się dotychczasowej dynamiki ofiar na tacę, która jest podstawą płynności finansowej parafii. „Bóg zapłać”! Z uwagi na znaczny koszt nowych organów i koszt remontu wieży kościelnej jestem wdzięczny wszystkim, którzy wspierają parafię na kolędzie i ofiarami na coniedzielną tacę.

Free Joomla! template by Age Themes

            *